• Auction 158

Lot 968 - Auction 158

VLAANDEREN, Graafschap, Lodewijk van Male (1346-1384), AV gouden rijder (franc à cheval), 1361-1364, Gent (?). Met titel van heer in ... Read more - Prachtig / Extremely Fine
7.500,00 EUR
6.000,00 EUR
Price realized:
17.000,00 EUR

VLAANDEREN, Graafschap, Lodewijk van Male (1346-1384), AV gouden rijder (franc à cheval), 1361-1364, Gent (?). Met titel van heer in Rijks-Vlaanderen. Vz/ (leeuwtje) LVDOVIC' DEI- GRA ROMER I- DNS INPATORIE Gehelmde graaf te paard n. l., een opgeheven zwaard in de rechter hand. Leeuwen op zijn wapenrok en op het toernooikleed van zijn paard. Kz/ Gebladerd kruis in een vierpas. Vier klaverbladen buiten de inspringende hoeken. Gaill. -; de Jonghe, Gazette num. fr. (1902), p. 235-238; Elsen p. 117, 27 var.; Martiny, Gent, 37-3; Delm. 459. 3,82 g. Van de grootste zeldzaamheid. Vermoedelijk slechts 6 exemplaren gekend.
Deze uiterst zeldzame gouden rijder van Lodewijk van Male verschilt van het normale type (Gaillard 212) door de legende op de voorzijde met ROMER in plaats van COMES (met ronde R als een C gegraveerd) en IMPATORIE in plaats van FLANDRIE. De Vlaamse graaf wordt hier aangeduid als heer van Rijks-Vlaanderen, het gebied ten oosten van de Schelde. Een eerste exemplaar werd in 1902 beschreven door de Jonghe, die het toewees aan de munt van Aalst. Dit is echter onmogelijk vermits deze munt reeds in 1334 werd gesloten. Delmonte beschouwde deze variant als een buitenlandse nabootsing, maar nader onderzoek van het stuk toont aan dat zowel de gravure als de stijl geheel overeenkomen met die van het normale type. Daarom gaat het hier hoogstwaarschijnlijk wel degelijk om een officiële emissie van de Vlaamse graaf. Volgens de bewaarde muntrekeningen werden de gouden rijders geslagen van 1361 tot 1364 in de munt van Gent, toen gevestigd in het Gravenkasteel. In diezelfde periode liet Lodewijk van Male ook munt slaan in zijn gebieden die behoorden tot het Duitse Rijk, namelijk te Mechelen van 1357 tot 1364. De muntrekeningen van deze munt maken echter geen enkele melding van het slaan van gouden rijders. - Ce rarissime franc à cheval de Louis de Maele diffère du type normal (Gaillard 212) par la légende du droit, avec IMPATORIE à la place de FLANDRIE. Le comte de Flandre y est désigné comme seigneur de la Flandre impériale, à l'est de l'Escaut. Un premier exemplaire de ce type fut publié par de Jonghe en 1902, qui l'attribuait à l'atelier d'Alost. Cette attribution est impossible car l'atelier d'Alost fut fermé dès 1334. Delmonte décrit cette variété comme une imitation étrangère, mais un examen attentif de la pièce montre une gravure et un style parfaits, absolument identiques au type normal. Il s'agit donc probablement d'une frappe officielle du comte de Flandre. D'après les comptes monétaires conservés, les francs à cheval de Flandre furent frappés de 1361 à 1364 dans l'atelier de Gand, installé dans le château des comtes. A cette époque, Louis de Maele faisait aussi battre monnaie en terre d'Empire, dans l'atelier de Malines, ouvert de 1357 à 1364. Toutefois, les comptes monétaires ne font aucune mention de la frappe de francs à cheval à Malines.

Condition: Prachtig / Extremely Fine

For any information please contact auctions@elsen.eu

SESSION 1 (Lots 1-581)
21 03 2024 16:00 CET
Room auction - Live auction - Start
22 03 2024 09:00 CET

SESSION 2 (Lots 582-1157)
21 03 2024 16:00 CET
22 03 2024 14:00 CET

SESSION 3 (Lots 1158-1730)
21 03 2024 16:00 CET
23 03 2024 09:00 CET

SESSION 4 (Lots 1731-2515)
21 03 2024 16:00 CET
23 03 2024 14:00 CET